inwestycje
https://pixabay.com

Poprzedni rok, nie był najlepszym okresem dla osób, które utrzymują się w większym, bądź mniejszym stopniu z najmu mieszkań. Lockdown, który był wywołany pandemią Covid-19 spowodował, że studenci zostali zmuszeni do nauki zdalnej i w znacznej większości powrócili do domów rodzinnych. Dokładnie tak samo stało się w przypadku pracowników z zagranicy, którzy na co dzień mieszkali i pracowali w Polsce.

A jak będziemy wspominać obecny rok w kwestii najmu mieszkań?

Czy nadal opłaca się kupić mieszkanie na kredyt, z przeznaczeniem na cele inwestycyjne?

W wyniku obostrzeń wiele osób zmuszonych było do rezygnacji z większości wakacyjnych planów. Oznaczało to, że w zeszłym roku, również oferowanie lokum w najmie krótkoterminowym nie było inwestycją, która mogłaby przynieść pożądany zwrot. Konsekwencją tego był znaczący spadek popytu na mieszkania na wynajem.

najem mieszkań
https://pixabay.com

Niestety wielu właścicieli tego typu nieruchomości stanęło przed koniecznością stanowczego obniżenia kosztów najmu, w tym w niektórych przypadkach również pozbycia się lokalów, które nie przynosiły już oczekiwanych zysków, co nie było wcale takie proste, biorąc pod uwagę, że w korona-kryzysie, podaż mieszkań gwałtownie wzrosła.

Okres spadków na rynku najmu

Ceny najmu lokalu uzależnione są w głównym stopniu od popytu, a ten wraz z przyjściem do Polski Covid-19 w przypadku wielu mieszkań uległ dużemu spadkowi, ponieważ z rynku zniknęła jedna z ważniejszych grup klientów, którzy byli zainteresowani tego rodzaju nieruchomościami – czyli studenci. Jednak nie tylko oni kształtowali popyt w zeszłym roku.

Kolejną grupę stanowili pracownicy zagraniczni, którzy na co dzień mieszkali i żyli w Polsce, niestety wraz z przyjściem pandemii odeszli oni w swoje rodzinne strony, dużą liczbę osób stanowili również pracownicy sezonowi, którzy w wyniku wprowadzonych przez rząd ograniczeń, mieli znacznie mniejszą możliwość podejmowania tego rodzaju pracy (zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS liczba ogłoszeń dotyczących pracy sezonowej zmniejszyła się w porównaniu do roku 2019, aż o 30%).

mieszkania
https://pixabay.com

Stosunkowo niski popyt na mieszkania na wynajem, który był zahamowany w wyniku pojawienia się pandemii, spotkał się z wysoką podażą nieruchomości, do której wzrostu przyczynił się nie tylko kryzys. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że całym ubiegłym roku zarówno liczba mieszkań oddanych do użytkowania, jak i również pozwoleń na budowę były zdecydowanie wyższe niż jeszcze rok wcześniej. Większa liczba mieszkań powstawała jedynie w okresie od 1973 do 1979 roku. Warto wspomnieć również o tym, że wiele spośród nowo nabytych lokali, również powędrowało na rynek najmu.

W oczekiwaniu na wyższy popyt najmu mieszkań

W czasie ostatnich lat wielu Polaków zaczęło się interesować najmem krótkoterminowym. Nie dotyczy to jedynie pracowników kontraktowych, osób podróżujących po kraju w celu znalezienia lepiej płatnej pracy, ale i również osób, które potrzebują lokum  na określony czas – chodzi tu głównie o turystów. Wynajmowanie mieszkania na cały okres wakacyjny, stało się doskonałą alternatywą dla hoteli i pensjonatów.

Tego rodzaju rozwiązań poszukują osoby, które przyjeżdżają do naszego kraju, np. na urlop. Warto wspomnieć, że tylko w lipcu ubiegłego roku, spadek liczby turystów zagranicznych, w porównaniu z rokiem 2019 wynosił niemal 70%. Jeżeli w tym roku również czekają nas wakacje bez obostrzeń, albo przynajmniej takie, z których będzie można zrezygnować z części restrykcji, z pewnością najem krótkoterminowy powrotem wraca do łask, co w szczególności powinno być atrakcyjną inwestycją dla tych osób, które posiadają nieruchomości, które zlokalizowane są w miejscowościach turystycznych.

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych nawet na kredyt?

Przyszli kredytobiorcy są wręcz w doskonałej sytuacji, ponieważ kredyty hipoteczne były i jak wszystko na to wskazuje również w 2021 r., będą tanie.

W co inwestować, jeśli nie w mieszkania, może dobrym pomysłem będzie najem magazynów?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here