Przyzwyczailiśmy się już do tego, że na rynku regularnie pojawiają się różnego rodzaju cyfrowe narzędzia ułatwiające zarządzanie biznesem. Możemy je podzielić na te przydatne oraz wręcz niezbędne. Do tej drugiej kategorii zaliczymy aplikację urlopową. Jeśli wydaje Ci to dość zaskakujące i z góry zakładasz, że nie potrzebujesz takiego narzędzia, to przeczytaj ten artykuł do końca. Opisujemy w nim przykłady praktycznego wykorzystania aplikacji urlopowej w firmie.
Jakie problemy rozwiązuje aplikacja urlopowa?
Aplikacja urlopowa, jak sama nazwa wskazuje, jest cyfrowym narzędziem umożliwiającym szeroko rozumiane zarządzanie sprawami urlopowymi w firmie. Choć może się wydawać, że nie jest to nic skomplikowanego, to w rzeczywistości wiele przedsiębiorstw doświadcza problemu np. chaotycznego obiegu informacji o udzielonych urlopach. Dodatkowo samo przyjmowanie i akceptowanie wniosków urlopowych potrafi być bardzo czasochłonne i nadmiernie obciążać czy to bezpośrednich przełożonych czy dział HR firmy.
Oczywiście w małych przedsiębiorstwach zatrudniających do kilku osób zapanowanie nad sprawami urlopowymi jest znacznie łatwiejsze, również dzięki temu, że pracodawca z reguły ma stały kontakt ze swoimi pracownikami. Zupełnie inaczej wygląda to w średnich i dużych firmach, a już zwłaszcza o strukturze korporacyjnej, gdzie przepływ informacji i dokumentów może być (i często jest) zaburzony.
Wdrożenie aplikacji urlopowej praktycznie z miejsca rozwiązuje dobrze znane problemy mające ścisły związek z nieskutecznym zarządzaniem urlopami pracowników. Kilka sugestywnych przykładów wymieniamy poniżej:
- nagromadzenie się dużej liczby zaległych dni urlopowych – dzięki dedykowanej aplikacji przełożeni mogą łatwo kontrolować czy pracownik wykorzystuje przysługujące mu dni;
- branie urlopów w tym samym terminie – jest to problem w sytuacji, gdy na urlop w podobnym czasie wybierają się pracownicy, którzy powinni się zastępować oraz wykonują takie same zadania. Aplikacja wyklucza akceptowanie wniosków urlopowych w niekorzystnych dla firmy terminach, ponieważ informacja o udzieleniu urlopu jednemu pracownikowi jest automatycznie zapisywana w kalendarzu i przełożony ma do niej bezpośredni dostęp;
- przyspieszenie procesu wnioskowania i akceptowania urlopów – aplikacja urlopowa pozwala całkowicie zrezygnować z papierowego obiegu wniosków, które często giną i przez to nie są uwzględniane w planach urlopowych;
Aplikacja urlopowa stanowi odpowiedź na wszystkie opisane problemy, o czym więcej przeczytasz w artykule na stronie https://www.bluecolibriapp.com/ .
Aplikacja urlopowa: dla kogo?
Biorąc pod uwagę wyżej opisane przykłady zastosowania aplikacji urlopowej można napisać, że jest to znakomite narzędzie dla każdej firmy zatrudniającej większą liczbę pracowników, zwłaszcza w modelu zdalnym i rozproszonym. Jeśli nie masz na co dzień bezpośredniego kontaktu ze swoimi pracownikami lub jest on utrudniony, to zawsze dobrą inwestycją będzie wdrożenie narzędzia usprawniającego zarządzanie zespołem – a to kryterium spełnia właśnie aplikacja urlopowa.
Jest to idealne rozwiązanie z punktu widzenia firm, które doświadczyły już problemów związanych z chaotycznym prowadzeniem polityki urlopowej, przez co dochodziło do sytuacji, w których ważne stanowiska były nieobsadzone.
Jaką aplikację wybrać?
Tutaj od razu mamy cenną wskazówkę. Lepiej nie inwestować w aplikację o funkcjonalności ograniczonej wyłącznie do zarządzania sprawami urlopowymi. Znacznie rozsądniej będzie wybrać takie narzędzie, które oferuje znacznie więcej funkcji biznesowych i HR, włącznie z wysyłaniem komunikatów na urządzenia mobilne pracowników, usprawnieniem wewnętrznego obiegu dokumentów czy szybką wymianą informacji poprzez wbudowany chat.
Te i wiele innych funkcji oferuje aplikacja dla pracowników Blue Colibri App, którą śmiało można wykorzystać jako podstawowe narzędzie komunikacyjne w firmie. Z pełnym zakresem funkcjonalności aplikacji zapoznasz się na stronie internetowej https://www.bluecolibriapp.com/pl/strona-glowna.