Polskie monety wyróżnione w międzynarodowych konkursach. Przegląd

Numizmaty są jak małe dzieła sztuki. Na szczególną uwagę zasługują monety wykonane z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Warto wiedzieć, które polskie okazy zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej!

Medal, upamiętniający urodziny polskiego kompozytora

Mennica Japońska każdego roku przyznaje nagrody w ramach konkursu na najpiękniejszą monetę. Oceniane są gipsowe modele awersu oraz rewersu numizmatu. W konkursie głównym przyznawane są nagrody:

  • The Most Excellent Work
  • Excellent Work
  • ­Fine Work.

W 2018 roku zdobywcami głównego tytułu zostali Robert Kotowicz oraz Paulina Kotowicz. Zaprojektowali oni medal, upamiętniający dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Jury konkursu doceniło niezwykłą technikę relefiu oraz odpowiednie wyczucie kontrastu. O pracy Polaków napisał jeden z sędziów konkursu –Ichiro lino, będący prezesem Japan Mint. Shigemi Kawasumi, rzeźbiarz i medalier podkreślił również, iż jego uwagę zwróciły piękne, dopracowane odcienie szarości numizmatu. Robert Kotowicz uważa, że najtrudniejszy etap pracy nad numizmatem to sam początek. Trzeba wówczas pokonać walkę z samym sobą, wybrać odpowiedni temat. Praca numizmatyka jest jednak niezwykle fascynująca. Artysta podkreśla, iż czas bicia numizmatu, kiedy uwidaczniają się efekty podjętych działań, to najpiękniejszy okres tworzenia. W pracy Polaków dodatkowe wyzwania stanowiła również głębokość reliefu, która była mniejsza od standardowych wzorców. Medal wykonany przez ojca i córką jest niezwykłym okazem. Na stronie Skarbnicy Narodowej – skarbnicanarodowa.pl – dostępne są również inne, piękne monety. Większość z nich wyróżnia interesujący temat oraz oryginalna forma.

Numizmat z wizerunkiem Krzysztofa Komedy

Moneta o wartości dziesięciu złotych należy do kolekcji „Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej”. Wyemitował ją Narodowy Bank Polski. Numizmat stanowi uhonorowanie kompozytora Krzysztofa Komedy. Był on pianistą jazzowym oraz twórcą muzyki filmowej. Numizmat z wizerunkiem artysty została uznany za najpiękniejszą monetę świata w ramach konkursu International Prize Vicenza Numismatica we Włoszech. Projektantką modelu była Rousannka Nowakowska. Moneta z tej kolekcji, upamiętniająca Czesława Niemena, otrzymała nagrodę Coin Constelation Sakt Petersburg.

Polscy artyści są doceniani na międzynarodowych konkursach. Numizmatyczne okazy zachwycają nie tylko estetyką, ale i samym motywem. Warto zatem traktować kolekcjonerskie monety jako działa sztuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here