motocykl
https://pixabay.com/pl

Motocykle w ostatnim czasie powróciły do łask. Zbliża się wiosna, która zdecydowanie sprzyja zakupom nowych modeli, co można łatwo zaobserwować po bardzo rozbudowanych ofertach dealerów. W trakcie podejmowania decyzji zakupowych warto wziąć szczególnie pod uwagę m.in. nasze umiejętności jazdy motocyklem, ale i również dostępne na rynku opcje finansowania.

Polacy coraz częściej decydują się na zakup jednośladów, jako formy codziennego środka transportu. Dają one zdecydowanie większą swobodę użytkowania, w przeciwieństwie do aut osobowych, może być to bardzo odczuwalne, zwłaszcza w przypadku gdy mamy do czynienia z życiem i pracą w dużych miastach.

Na co powinno się zwrócić uwagę, kupując motocykl?

Zakup prawdziwego motocykla nierzadko wiąże się z ogromnymi emocjami, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy motocykl w życiu. Dla wielu kierowców jest to szczyt marzeń – maszyna, która może dawać ogromną radość z jazdy, której w żaden sposób nie da się porównać z jazdą samochodem. Nowsze modele jednośladów, pochodzące z oferty dealerów, kuszą gwarancją, a także bardzo szerokim spektrum modeli. Ceny zaczynają się najczęściej od kilku tysięcy złotych, przez co pojazdy te są dostępne dla znacznie większego grona zmotoryzowanych niż ma to miejsce w przypadku aut osobowych.

Umiejętności i bezpieczeństwo w jeździe motocyklem

zakup motocykla
https://pixabay.com/pl

Osiąganie wysokich umiejętności w przemieszczaniu się za pomocą motocykla, jest procesem, który wymaga bardzo wielu lat doświadczenia na drodze, oraz brania aktywnego udziału w treningach przeprowadzanych w obiektach szkoleniowych. Jeszcze przed zakupem nowej maszyny, powinniśmy zweryfikować całe nasze przygotowanie, by wybrać model, który będziemy w stanie opanować. Jest to jedna z kluczowych kwestii, ponieważ dzięki stosunkowo niskiej masie własnej, jednoślady nie będą potrzebowały silników o dużych mocach, aby w krótkim czasie być w stanie rozwijać nawet bardzo duże prędkości.

W przeciwieństwie do kierujących autami są również znacznie bardziej narażeni na obrażenia podczas wypadków. Stąd też przy podejmowaniu decyzji o zakupie powinniśmy kierować się głównie zdrowym rozsądkiem, by wybrać maszynę, która zapewni nam jak największe poczucie bezpieczeństwa. W chwili obecnej funkcjonujące przepisy umożliwiają prowadzenie motocykla, który posiada silnik do pojemności 125 cm3, jeżeli tylko posiadamy najbardziej popularną kategorię, jaką jest prawo jazdy B. Nieco mniej doświadczone osoby, powinny wybierać jak najmniejsze moce, aby wraz z rozwojem umiejętności, zdać egzamin na kategorię A i w efekcie czego być w stanie przesiąść się na znacznie mocniejsze maszyny.

W Polsce świadomość kierowców, że droga nie jest zarezerwowana jedynie dla samochodów – rośnie. Coraz bezpieczniej na drodze mogą się również poczuć motocykliści. To powoduje, że rynek, który był zarezerwowany głównie do tej pory dla pasjonatów, staje się otwarty również dla nowych użytkowników.

Krótkie wypady czy długie podróże motocyklem?

Jaki motockl kupić?
https://pixabay.com/pl

Jeszcze przed zakupem warto zastanowić się nad sposobem, w jakim planujemy użytkowanie naszej przyszłej maszyny. Zależy nam głównie na zwinności w czasie krótkich dojazdów do pracy przez miasto, czy jednak bardziej cenimy sobie komfort na długich dystansach? Po jakiej powierzchni będziemy najczęściej podróżować?

Dealerzy posiadają ogromną ofertę różnych rodzajów motocykli, które są dostosowane do różnych warunków, od skuterów, przez enduro lub turystyczne jednoślady, aż po ścigacze, które potrafią mieć po kilkaset koni mechanicznych. W mieście najlepiej sprawdzają się skutery lub jednoślady potocznie nazywane – naked. Zaś jeśli chodzi o dłuższe trasy, to zdecydowanie lepiej postawić na cruisery. Z kolei w przypadku lekkiego terenu najlepiej będą radziły sobie enduro, a na torach wyścigowych oczywiście motocykle sportowe, które są do tego stworzone. Nie warto zwracać uwagi jedynie na atrakcyjny wygląd maszyny, czy też towarzyszące jej wyposażenie dodatkowe, ale przede wszystkim na nasze potrzeby.

A co jeśli nie chcemy korzystać z motocykla, może warto postawić na nowe samochody?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here