COVID-19
https://pixabay.com/pl

Szczepienia na COVID-19 jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w zakładach pracy. Czy pracodawca może zmusić człowieka do przyjmowania szczepionek? Jakie konsekwencje mogą grozić pracownikom za brak zgody na szczepienie na koronawirusa? Czy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo zwolnić pracownika? Czy może obniżyć mu liczbę godzin pracy lub nałożyć na niego karę porządkową?

Szczepienia przeciwko COVID-19 podzieliły wielu pracowników, w niejednej firmie. Zresztą, jak w wielu innych krajach, również i w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 nie są obowiązkiem. Obowiązek szczepienia się na koronawirusa, mógłby być wprowadzony jedynie na drodze odpowiedniej ustawy.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia?

Szczepienia na COVID-19 są szczepieniami dobrowolnymi i bezpłatnymi, co nie oznacza, że możemy je od razu przyjąć, pracownicy muszą poczekać na swoją kolej. Kolejność, z jaką wykonywane są szczepienia, powinna być w pełni zgodna z Narodowym Harmonogramem szczepień. Co oznacza, że szczepionek nie da się zakupić we własnym zakresie. Nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie będą zaszczepieni przedstawiciele wszystkich zawodów, pomimo że znane są już niektóre etapy szczepień m.in. osób, które na co dzień mają kontakt z dużą ilością innych ludzi. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach rządowych związanych z COVID -19.

koronawirus
https://pixabay.com/pl

Narodowy Program Szczepień może budzić wiele emocji, zarówno wśród pracodawców, jak i również wśród samych pracowników, którzy zgłaszają swoje wątpliwości dotyczące powszechnego szczepienia na COVID-19. Sytuacja związana ze szczepieniami zmienia się bardzo gwałtownie, jednak do tej pory nic nie wskazuje na to, by pracodawca mógł mieć możliwość wymuszania na swoich pracownikach, aby Ci zaszczepili się na koronawirusa, ponieważ jak powszechnie wiadomo, szczepienie to jest dobrowolne. Potwierdzeniem tego jest m.in. katalog szczepień obowiązkowych, który zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym w żadnym punkcie nie ma mowy o szczepieniu na COVID-19.

Czy przepisy BHP mogą mieć wpływ na szczepienia na COVID-19?

Pracodawca nie ma prawa, aby zmusić swoich pracowników do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, podpierają się przepisami BHP. W prawie pracy nie ma takiej możliwości, jednak warto pamiętać o tym, że aktualny stan prawny może ulec zmianie, ponieważ rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy.

Kodeks pracy mówi o tym, że jednym z głównych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i jednocześnie higienicznych warunków pracy, a także dbanie o zdrowie i życie swoich pracowników. Z jednej strony mogłoby to sugerować, że pracodawca ma szeroki wybór spośród katalogu uprawnień, jednak w dalszym ciągu jest on bardzo ograniczony przez obowiązujące przepisy, które w tej chwili nie dają mu możliwości traktowania szczepienia przeciwko koronawirusowi, jako obowiązek.

Czy pracodawca ma prawo izolowania niezaszczepionych pracowników?

szczepienia COVID-19
https://pixabay.com/pl

Pojawia się wiele pytań, co zrobić w sytuacji, gdy zdecydowana większość pracowników skorzysta ze szczepienia, ale pojedyncze osoby odmówią przyjęcia szczepionki. Niektórzy z pracowników, chcieliby wiedzieć, czy w tego rodzaju sytuacji wolno im odmówić wykonywania pracy w jednym pomieszczeniu z osobą, która nie jest zaszczepiona. Wielu pracowników zastanawia się nad interpretowaniem przepisów w kontekście obowiązku pracodawcy zapewnienia bezpiecznych i jednocześnie higienicznych warunków pracy. Niektórzy kierownicy Działów Kadr i Płac nie wyklucza możliwości izolowania niezaszczepionych pracowników.

Może dojść również do sytuacji, w której pracodawca podejmie decyzję w przeniesieniu niezaszczepionych pracowników na inne stanowiska, które będą zmniejszały ryzyko zarażenia pozostałych zatrudnionych. Wówczas może się przy tym powoływać na obowiązujące przepisy, które są związane z ochroną zdrowia innych pracowników, a także zasadami BHP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here