polecenie pracownika
https://pixabay.com/pl

Wielu pracowników może liczyć na naprawdę pokaźne nagrody za polecenie swojego kolegi lub koleżanki – pracodawcy. Coraz więcej korporacji wprowadza programy, które mają na celu przyznawanie gratyfikacji finansowych za rekomendację kandydata na konkretne stanowisko. Koniecznie sprawdźcie, co musicie zrobić, by wzbogacić się na poleceniu znajomego do pracy.

Tak naprawdę niemal każdy pracownik może stać się chwilowym rekruterem i w dodatku nie bezpłatnie. A to wszystko zapewnia system referralny, czyli program skupiający się na poleceniach, w ramach którego firmy zapraszają do wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych, osoby z tzw. polecenia. Nie jest to natomiast transakcja jednostronna, ponieważ w zamian za polecenie pracownika, firmy nagradzają osoby zatrudnione pokaźnymi nagrodami finansowymi. Często są to nagrody pieniężne, dodatkowe premie, oraz inne pozapłacowe benefity, m.in. doładowania kart podarunkowych.

Model pozyskiwania talentów, za pomocą rekomendacji pracowników wprowadziła m.in. firma Allegro, która korzysta z platformy ShareHire, jednego z polskich dostawców systemów poleceń pracowniczych. Pracownik, którego interesuje otrzymanie bonusu za znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy, musi zalogować się na stronie allegro, sharehire.pl, a następnie wybrać właściwą dla znajomego ofertę pracy, po czym wysłać mu link referencyjny. Jeżeli dana osoba przyjmie ofertę pracy i przepracuje w firmie co najmniej 4 miesiące, polecający może liczyć na gratyfikację w kwocie 5000zł.

znalezienie osoby do pracy
https://pixabay.com/pl

Do końca tego roku Allegro planuje przyjąć do pracy aż 1500 nowych osób, w tym aż 700 specjalistów, oraz inżynierów z branży IT. W chwili obecnej firma zatrudnia nieco ponad 2300 osób w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Toruniu, a także we Wrocławiu.

Jak działa program polecenia pracownika?

Za polecenie pracownika najczęściej płacone mają przedsiębiorstwa działające w takich segmentach rynku, w których wbrew pozorom nie tak łatwo jest znaleźć specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Tego rodzaju rekomendacje doskonale sprawdzają się w spółkach z branży IT, firmach, które świadczą nowoczesne usługi skierowane dla biznesu, w bankowości, oraz w wybranych sieciach handlowych. Przykładem tego, może być spółka Jeronimo Martins Polska, która jest właścicielem sieci sklepów Biedronka, postanowiła uruchomić w lipcu 2017 r. w Warszawie, a następnie również w innych miastach, program „Polecam Biedronkę”.

Dla wielu pracowników, zatrudnionych m.in. w Accenture Operations, jest jednym z kluczowych źródeł w pozyskiwaniu pracowników. W przedsiębiorstwach, które poszukują osób o wąskiej specjalizacji, m.in. specjalistów ds. zarządzania ryzykiem, można również negocjować wysokość premii, szczególnie w przypadkach, jeżeli pracodawca jest zmuszony bardzo szybko obsadzić dane stanowisko. Niestety, nie wszystkie firmy wypłacają nagrody pieniężne za znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy. Niektóre, szczególnie te mniejsze, często wychodzą z założenia, ze czynnik ideologiczny będzie odgrywał wystarczająco ważną rolę w rekomendacji.

Jak wygląda proces polecenia pracownika?

znalezienie kandydata do pracy
https://pixabay.com/pl

Najczęściej proces rekomendacji pracownika odbywa się z zachowaniem procedur, które obowiązują w danej firmie. Przykładem tego, może być firma Shell, która korzysta z wewnętrznego systemu spółki z ofertami pracy. Pracownik, który poleca swojego znajomego, musi wypełnić w tym celu formularz online. A w kolejnym kroku, system już sam wyśle do kandydata prośbę o przesłanie CV. Sama wypłata wcześniej wspomnianej nagrody, uzależniona jest od tego, czy dana osoba pomyślnie przejdzie proces rekrutacji i następnie rozpocznie pracę.

Program poleceń pracowniczych dostępnych w Shell Business Operations w Krakowie działa pod nazwą Employee Referral Programme. Wszyscy pracownicy już od pierwszego dnia zatrudnienia, mogą polecać swoich znajomych poprzez specjalnie dedykowany do tego celu system.

Masz konto na Facebooku? Koniecznie sprawdź co może Cię spotkać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here