Jakie zalety i wady ma praca tymczasowa? Jakie korzyści niesie ona za sobą dla pracowników? Jakie korzyści praca tymczasowa daje pracodawcom? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.
Praca tymczasowa pozwala stwarzać dodatkowe możliwości zarobkowe pracownikom, którzy dostali wypowiedzenie w czasie pandemii. Młodzi ludzie niezwykle często traktują ją, jako sposób na dorobienie do nauki lub zdobycie pierwszych własnych pieniędzy. Korzystanie z usług agencji zatrudnienia umożliwia im zaoszczędzenie czasu, który musieliby w innym przypadku spędzić na poszukiwaniu pracy. Równie często z tego rozwiązania korzystają seniorzy, ponieważ praca tymczasowa pozwala im dorobić do emerytury lub renty.
W Polsce praca tymczasowa jest najczęściej pracą prostą, powtarzalną, do której niewymagane jest posiadanie większych kwalifikacji, jest to również rodzaj pracy, w której konieczne jest, aby posiadać tzw. fach w ręku takie, jak np. uprawnienia blacharza.
Praca tymczasowa jest również sposobem na znalezienie wspólnego pracodawcy dla siebie, jak i również bliskiej nam osoby, m.in. partnera lub partnerki. Do agencji pracy tymczasowych bardzo często zgłaszają się pary lub małżeństwa, które chcą razem pracować, albo przynajmniej być zatrudnieni w jednej firmie. Jest to również rozwiązanie, z którego chętnie korzystają firmy, szczególnie gdy praca wymaga zmiany miejsca zamieszkania. W przypadku zatrudnienia pary znacznie łatwiej jest utrzymać spokój w miejscu zakwaterowania.
Praca tymczasowa z punktu widzenia przedsiębiorców
Model pracy, jakim jest praca tymczasowa, jest niezwykle korzystny dla przedsiębiorców, ponieważ uwalnia go od zobowiązań, jakie związane są z zatrudnieniem pracownika na etat. Praca tymczasowa umożliwia zatrudnienie nowej osoby lub nowych osób na krótszy czas, bez konieczności wypłacanie im odprawy w przypadku ewentualnego zwolnienia. Firma nie musi ponosić również kosztów związanych z procesem rekrutacji, a co za tym idzie w bardzo krótkim czasie może znaleźć większą liczbę pracowników.
Przedsiębiorcy zatrudniają pracowników tymczasowych doraźnie, w sytuacji gdy występuje zwiększone zapotrzebowanie na ludzi do pracy.
Współpraca z agencją pracy tymczasowej, oraz wprowadzenie elastycznego zatrudnienia, jest m.in.:
– brakiem konieczności archiwizacji akt pracowników;
– ograniczeniem liczby nadgodzin pracowników wewnętrznych, szybszym obsadzeniem dodatkowych stanowisk w przypadku nagłego wzrostu wolumenu produkcji, a także szybszą redukcją stanu personalnego w przypadku nagłego ograniczenia pracy;
– krótszym okresem wypowiedzenia, brakiem kosztów odpraw, czy niższymi kosztami absencji chorobowych;
– oszczędnością czasu i redukcją obowiązków pracowników wewnętrznych w związku z przekazaniem agencji obszarów działalności związanych z rekrutacją i selekcją, procesem zatrudnienia oraz obsługą kadrowo-płacową pracowników;
– prostszym rozliczeniem na podstawie faktury kosztowej
– redukcją kosztów rekrutacji i selekcją kandydatów do pracy;
– zniwelowaniem ryzyka wynikającego z kontroli ZUS, UKS i PIP, ponieważ to zostaje przeniesione z pracodawcy użytkownika na agencję;
Praca tymczasowa z punktu widzenia pracownika
Pracownicy tymczasowi mogą również spróbować swoich możliwości na różnych stanowiskach, co pozwala im na rozeznanie się na rynku pracy i lepsze zrozumienie potrzeb pracodawców i własnych oczekiwań względem pracy. Jest to również doskonała metoda na odświeżenie posiadanych umiejętności, jak i również rozwinięcie nowych kompetencji zawodowych. Praca tymczasowa, to nie tylko zdobywanie nowego doświadczenia w określonej branży, ale i również szansa na zaowocowanie propozycją zatrudnienia na stałe.
Niestety w wielu przypadkach taki rodzaj pracy wiąże się z dużą mobilnością, nierzadko może wiązać się również z koniecznością okresowej zmiany miejsca zamieszkania, Dodatkowo niepewność zatrudnienia skłania wielu pracowników tymczasowych do znalezienia innego stałego zatrudnienia w pełnym lub częściowym wymiarze godzin. Dzieje się tak szczególnie, w sytuacji gdy pracownik tymczasowy zastępuje osobę zatrudnioną na etacie, która aktualnie przebywa np. na zwolnieniu lub urlopie macierzyńskim.
Skoro już wiesz, gdzie szukać pracy, to koniecznie sprawdź, gdzie zrobić zakupy!