mandat
https://pixabay.com/pl

Tak naprawdę to kwestia czasu i to niezbyt długiego, gdy przepis wejdzie w życie i nie będzie można w związku z tym odmówić przyjęcia i zapłaty mandatu, licząc na rozwiązanie sytuacji za pomocą postępowania sądowego. Niestety mandat trzeba będzie zapłacić i dopiero potem wszcząć postępowanie przed sądem. Jednak szanse na wygraną będą zdecydowanie słabsze, a jeżeli jedynym dowodem, jaki posiadasz, są zeznania słowo przeciwko słowu, będzie można z góry założyć niepowodzenie.

Nie ma się co dziwić, że wraz ze zmianą prawa, ogromne szanse na dodatkowy sukces sprzedażowy dostrzegli również producenci i sprzedawcy kamerek samochodowych, a także wideorejestratorów.

Prawo bywa zmienne i nie ma co dyskutować, co do tego, że przepisów należy przestrzegać. Nawet gdy jest ono absurdalne. Nowy projekt związany z nowelizacją Ustawy Kodeksu postępowania, dotyczący wykroczeń, zakłada, że jeżeli na osobę zostanie nałożony mandat, będzie ona zobowiązana do jego przyjęcia i zapłacenia – bez możliwości odmowy.

kontrola drogowa
https://pl.freepik.com

Jak można się zabezpieczyć, w czasie, gdy prawo do odmowy mandatów wejdzie w życie?

Naturalnie w tego rodzaju przypadkach istnieje również możliwość odwołania się, oraz przedstawienia swoich wszystkich dowodów  na niewinność, jednak nie ma co do tego pewności, czy sąd stanie po naszej stronie. Co zatem powinni zrobić wszyscy ci, którzy są przekonani co do swoich racji?

Dostałeś mandat?

Prawo w niektórych przypadkach jest wręcz absurdalne, przez co wiele osób właśnie takim mianem określa najnowszy projekt ustawy, który zakłada, że każdy mandat jest – obowiązkowy. Nie koniecznie liczy się to, czy rzeczywiście wina leży po naszej stronie, czy też nie. Mandat należy bezwzględnie przyjąć i za niego zapłacić. Nowelizacja ma m.in. na celu usprawnienie całego postępowania, oraz odciążenie sędziów w sądach powszechnych.

policja
https://pixabay.com/pl

W chwili obecnej w sytuacji, gdy kierowca otrzyma mandat za jakieś wykroczenie drogowe, jest zobowiązany do wyrażenia zgody na otrzymanie kary. Jeżeli się nie zgodzi, funkcjonariusz policji zmuszony jest skierować sprawę na drogę sądową. Po tym, jak zmiany w ustawie wejdą w życie, kierowca będzie zobowiązany przyjąć mandat i dopiero po tym fakcie  będzie miał możliwość zaskarżenia decyzji funkcjonariusza bezpośrednio we właściwym sądzie rejonowym.

Nie zgadzasz się z wystawionym mandatem – co dalej?

Jeżeli funkcjonariusz policji wystawił mandat, jesteśmy zmuszeni go przyjąć i za niego zapłacić. Dopiero po uregulowaniu płatności będziemy mogli się od niego odwołać i udowodnić, że nie złamaliśmy prawa.

Cały ten proces musi odbyć się w przeciągu maksymalnie tygodnia, czyli 7 dni od momentu wystawienia mandatu.

przyjęcie mandaatu
https://pixabay.com/pl

W jaki sposób można dowieść o swojej niewinności? Jednym z najszybszych i jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów jest używanie na co dzień kamery samochodowej, która rejestruje obraz w czasie jazdy autem. Tego rodzaju urządzenie staje się jednym z bardziej podstawowych elementów wyposażenia każdego kierowcy.

Najczęściej zarejestrowane przy ich pomocy nagrania, używane są do obrony przed mylnie rzucanymi oskarżeniami. Dzięki nim możliwe jest ustalenie po czyjej stronie leży wina za spowodowanie kolizji na drodze. Wideorejestratory pomagają również w złapaniu sprawców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Stanowią jednocześnie bezcenna pomoc w przypadku rozmów z ubezpieczycielami.

Zapisuj dowody, które pomogą w wygraniu sprawy

Z pomocą kamery samochodowej w bardzo szybki i konkretny sposób będziesz mógł udowodnić swoją niewinność. Stawiając na wideorejestrator nie należy kierować się jedynie jego niską ceną. Kamera powinna oferować wysoką jakość nagrywania bez względu na aktualnie panujące na drodze warunki, oświetlenie i posiadać funkcję automatycznego zapisywania nagrań w czasie gwałtownego hamowania, czy też kolizji.

Kiedy nowe mandaty wejdą w życie?

Projekt nowelizacji został dopiero zgłoszony, stąd też jeszcze jego prawo nie obowiązuje.

Straciłeś samochód w wyniku wypadku i w tym momencie rozglądasz się za nowym modelem? Sprawdź, jak nie przepłacić za nowy samochód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here