ranking sklepów
https://pixabay.com/pl

Wybuch pandemii COVID-19 w 2020 roku spowodował, że sektor handlowy musiał zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Wśród nich można m.in. wymienić czasowe lockdowny, ograniczenia działalności i funkcjonowania galerii handlowych, znaczna zmiana zwyczajów zakupowych konsumentów, czy też trudności z utrzymaniem łańcucha dostaw, nie mówiąc już o niezbędnej konieczności zastosowania środków ochrony osobistej pracownikom i w niektórych przypadkach również klientom. Które markety najczęściej wybierane są przez Polaków?

Wydarzenia mające miejsce w 2020 roku mocno odznaczyły się w polskiej gospodarce, a także mocno wpłynęły na zachowania i zwyczaje zakupowe konsumentów. Następne lock downy, restrykcje, oraz nowe zasady bezpieczeństwa, a także czasowe zamknięcia niektórych obiektów spowodowały, że sieci handlowe musiały we wręcz w natychmiastowym tempie podejmować różnego rodzaju decyzje, by być w stanie na bieżąco dostosowywać się do panujących zasad.

Ranking sieci handlowych w Polsce przeprowadzony w ubiegłym roku, który został przygotowany przez Listonic, po raz drugi z rzędu otworzył Lidl z poparciem aż ponad 35% konsumentów. Poprzedni raport pokazał, że sieć ta zdetronizowała nawet Biedronkę. Co prawda wicelider zwiększył swoją popularność w stosunku do roku 2019 aż o 3%, jednak nie wpłynęło to na odzyskanie pierwszego miejsca.

najlepsze sklepy
https://pixabay.com/pl

Poprzedni rok był niezwykle wymagający dla sektora handlu i producentów. Zmiany w procedurach, inne – nowe zasady funkcjonowania, a także sposób zakupów wybierany przez konsumentów sprawił, że sieci sklepów, zmuszone były do dostosowywania się do realiów, które wymagały podejmowania bardzo szybkich decyzji biznesowych.

Wzrastająca popularność sieci Lidl, tłumaczona jest przez autorów rankingu przyjętą strategią w okresie pandemii, która przyczyniła się do wzrostu zaufania konsumentów. Miała na celu wyróżniać się wśród innych konkurentów na rynku głównie błyskawicznym dostosowywaniem się sklepów do otwarcia kas samoobsługowych. Pod koniec lutego w sklepach Lidl działało już ponad 2000 kas.  Samoobsługowych.

Autorzy raportu zwracają również uwagę na nowoczesne rozwiązanie technologiczne znajdujące się w obszarze sklepu internetowego, oraz aplikacji lojalnościowych, które wprowadzają sieci sklepów, jak i również działania na rzecz środowiska, oraz marki własne, które są najlepiej rozpoznawalne wśród klientów.

najtańsze sklepy
https://pixabay.com/pl

Biedronka, która zajęła drugie miejsce w rankingu, odnotowała wzrost popularności aż o prawie 3%, zdobywając w raporcie ponad 30%, pomimo tego, że nie została zwycięzcą, odnotowała wzrost udziału w listach zakupowych, przez co można powiedzieć, że depcze po piętach głównemu liderowi rankingu. Pomimo braku całkowitego zwycięstwa, Biedronka odnotowała wzrost udziału na listach zakupów, przez co depcze po piętach liderowi. Zresztą podobnie, jak Lidl, który w wyniku obostrzeń, znacznie przyspieszył inwestycje w kasy samoobsługowe.

Na podium znalazła się również francuska sieć sklepów Auchan z wynikiem niespełna 9% zaangażowania na listach zakupów, tym samym tracąc aż prawie 1% w stosunku do 2019 roku. Firma postawiła na rewitalizację marki, oraz wzmocnienie wizerunku najtańszej sieci handlowej, co znacznie wpłynęło na poprawę rentowności.

Ponadto od wielu lat na polskim rynku handlu detalicznego popularność zyskują coraz bardziej małoformatowe sklepy osiedlowe. Szybki wzrost niewielkich marketów spowodował ograniczenia miejsca w centrach miast. Niektóre z sieci postanowiły poszerzyć swoją ofertę również o usługi pocztowe, oraz kurierskie, przez co mogły pozostać otwarte również w niedziele niehandlowe, dzięki czemu zyskały nowych klientów. W 2020 roku ba polskim rynku sklepów z kategorii proximity królowała sieć sklepów Dino z wynikiem prawie 2%. Na kolejnych miejscach znalazły się Żabka, Stokrotka, POLOmarket, oraz Groszek

Z kolei w kategorii Dom i Ogród zwyciężyła IKEA, znaczna część Polaków postanowiła w związku z lockdownem odnowić lub wyremontować swoje mieszkania.

Często podróżujesz po Polsce? Koniecznie sprawdź nowy system poboru opłat na autostradach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here