Kątowniki tekturowe

Zarówno karton, jak i tektura wykorzystywane są do produkcji opakowań, z czego tektura jest najgrubszym materiałem uzyskiwanym w wyniku sklejenia przynajmniej dwóch warstw masy papierniczej. Im więcej warstw tym jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała.

Różnice między tekturą a kartonem

Karton może być jedno lub wielowarstwowy i najczęściej wykorzystywany jest przy produkcji okładek do książek, teczek biurowych oraz jako materiał osłaniający. Tektura ma wyższą gramaturę od kartonu, może występować w formie tektury jednolitej albo falistej. Wykorzystywana jest w branży introligatorskiej, a także do produkcji opakowań i kątowników tekturowych popularnie stosowanych w przemyśle transportowym.

Zalety opakowań kartonowych

Kątowniki tekturowe wykonane są zazwyczaj z tektury falistej, są wyjątkowo trwałe i niedrogie. Cechuje je wysoka jakość, wytrzymałość oraz duża skuteczność ochrony przed uszkodzeniami. Z reguły kątowniki tekturowe wykorzystywane są w transporcie sprzętu elektronicznego. Najbardziej wytrzymała tektura składa się z pięciu warstw, produkowane są z niej opakowania wykorzystywane do przewożenia ciężkich urządzeń, np. gospodarstwa domowego. Tektura trzywarstwowa stosowana jest do produkcji opakowań na lekarstwa oraz produktów spożywczych.

Tektura lita ma jednorodną, spójną strukturę, przypomina gruby papier, surowiec ten jest wykorzystywany w przemyśle papierniczym, a także do produkcji opakowań stosowanych do pakowania pączków i ciast w branży cukierniczej. Kątowniki tekturowe wykonane z tego surowca są bardzo wytrzymałe, stabilizują ładunki w trakcie transportu oraz zabezpieczają krawędzie palet. Mogą być pokryte polietylenem, który też podlega recyklingowi, tak wykonane są wykorzystywane w chłodniach i mogą mieć kontakt z wilgocią, ponieważ są wodoodporne.

Kątowniki tekturowe wykonane z tektury litej złożone są z wielu warstw papieru wysokiej jakości, zastosowanie dodatkowej warstwy ochronnej sprawia, że są odporne na działanie kwasów, soli, zasad oraz niskiej temperatury. Do produkcji kątowników tekturowych wykorzystywany jest papier typu kraft, który jest poddawany gotowaniu, gładzeniu, a także procesom chemicznym z zastosowaniem siarczanów, co czyni go szczególnie mocnym. Wyprodukowana w taki sposób tektura ma cechy tworzywa sztucznego, co jest bardzo przydatne w transporcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here