W jaki sposób blockchain może być wykorzystywany w branży motoryzacyjnej? Pierwszym, co przychodzi do głowy kiedy mamy ogólne pojęcie co to jest i jak wykorzystywany jest blockchain, jest możliwość dokonywania bezpiecznych transakcji przez użytkowników pojazdów. Chodzi tutaj o płatności za parkowanie czy ładowanie samochodów oraz możliwości w rozwoju carsharingu i ridesharingu.
Blockchain w przemyśle motoryzacyjnym
Jeśli jednak spojrzeć na to szerzej, blockchain daje dużo większe możliwości. Odcinając się od aspektów stricte finansowych i patrząc z perspektywy użytkowników pojazdów sposób współdzielenia danych oraz brak możliwości wprowadzania zmian w blokach danych, blockchain daje ogromne możliwości w zakresie śledzenia i gromadzenia historii pojazdów. Pojawia się coraz więcej platform umożliwiających gromadzenie takich danych. Przykłady takich platform to między innymi carVertical i Vehicle Identity. Platforma ta wykorzystując dane ze wszystkich dostępnych źródeł, takich jak państwowe bazy gromadzące dane o pojazdach, a nawet siedzi GPS śledzących samochody pozwala na zgromadzenie kompletu informacji dotyczących pojazdu od momentu jego wyprodukowania po jego utylizację. Brak możliwości wprowadzania zmian w blokach danych pozwala w przypadku istniejących już stosunkowo nowych oraz wyprodukowanych pojazdów na uzyskanie pełnej i wiarygodnej ich przeszłości.
Zastosowanie blockchain przez producentów samochodów
Blockchain może ułatwiać życie użytkowników pojazdów i poprawiać bezpieczeństwo związane z ich finansami. Jak jednak technologię tę mogą wykorzystać producenci. Najczęściej rozpatrywanym nurtem jest tutaj zarządzanie łańcuchem dostaw. Błyskawiczna i bezpieczna wymiana informacji oraz dokonywanie transakcji, brak możliwości manipulacji danymi, kontrola nad homologacją podzespołów czy łatwiejsze zarządzanie popytem i zamówieniami na różnych poziomach podwykonawczych oraz w różnych źródłach dostaw zwiastują, że blockchain może w przyszłości stać się główną lub wręcz jedyną technologią wykorzystywaną przez producentów w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Przykładem są tu inicjatywy XCEED testowane i wprowadzane przez grupę Renault czy stworzona przez Volvo platforma Oracle, która pozwala również na śledzenie surowców pochodzących z recyklingu, które przeznaczone są na produkcję baterii do samochodów elektrycznych. Przyszłość ma również przynieść rozwiązania usprawniające procesy serwisowe i gwarancyjne.
Blockchain w motoryzacji przyszłości
Powyższe przykłady zastosowania technologii blockchain w branży automotive są wdrażane i rozwijane już teraz. Jaka jest jednak przyszłość blockchaina w motoryzacji? Determinuje ją to, jak motoryzację przyszłości widzą koncerny motoryzacyjne. A widzą ją jako motoryzację autonomiczną – taką, gdzie samochody będą zdolne do samodzielnej jazdy, a w pojeździe znajdować się będą tylko pasażerowie. Blockchain wydaje się technologią idealną do implementacji takich technologii. Bezpieczna, zdecentralizowana i realizowana bezpośrednio między pojazdami i infrastrukturą wymiana danych, do której nie można się włamać i zakłócić jej pracy jest nieodzownym elementem, który może umożliwić nam zaufanie technologii na tyle, abyśmy mogli oddać w jej ręce prowadzenie pojazdów.
Artykuł powstał przy współpracy z https://bvhub.com/