iPhone 13 a iPhone 13 Pro Max

Zwykle podczas pojawienia się nowych serii iPhone’ów na rynku, mamy okazję zdecydować się na ich kilka wariantów. Oprócz podstawowej wersji dostępna jest także Pro Max. Czy aby skorzystać z najlepszej jakości, trzeba decydować się na Pro Max? A może iPhone 13 w podstawowej opcji będzie wystarczający? Przyjrzyjmy się ich specyfikacji.

Główne cechy iPhone 13 w wersji podstawowej

Jedną z najbardziej wyróżniających się funkcji w nowym smartfonie jest obiektyw ultraszerokokątny, pozwalający robić zdjęcia o naprawdę wysokiej jakości, nawet przy nikłym oświetleniu. Tryb filmowy to druga zaleta smartfona. Korzystając z niej, można poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym. Warto również zwrócić uwagę na jeden z najszybszych czipów dostępnych obecnie na rynku – A15 Bionic. To jeszcze nie koniec zalet. Bateria iPhone’a 13 jest o wiele bardziej wydajna niż w przypadku poprzednich wersji – działa nawet do 2,5 godzin dłuższej. Do tego sprzęt jest odporny na wodę i pył, a poczucie bezpieczeństwa dzięki FaceID nigdy nie było większe. 

iPhone 13 kontra iPhone 13 Pro Max 

Analizując cechy iPhone’a 13, można wręcz pomyśleć, że nie da się zrobić niczego lepszego. A jednak, w wariancie Pro Max umieszczono kilka funkcji, których nie ma w podstawowym modelu. Pomiędzy nimi jest kilka różnic, którym warto się przyjrzeć bliżej. 

Wyświetlacz

Pierwsza różnica, jaka jest widoczna gołym okiem, to rozmiar. Wyświetlacz modelu Pro Max ma przekątną 6,7 cala, a do tego zawiera technologię ProMotion z adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz. W praktyce oznacza to, że ekran odświeża się od 10 do 120 razy w ciągu sekundy. Dzięki temu można osiągnąć zachwycającą jakość grafiki, co jest szczególnie ważne nie tyle podczas codziennego używania telefonu, ile w trakcie grania w gry. Apple iPhone 13 został wyposażony w mniejszy wyświetlacz o przekątnej 6,1 cala, a także dużo mniejszą częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz. Dość niewielkim, jednak ważnym szczegółem jest maksimum poziomu jasności, jakie oba modele mogą osiągnąć. W przypadku iPhone’a 13 Pro Max wartość ta wynosi 1200 nitów, natomiast w podstawowej wersji jest to 800 nitów.

Która wersja ma lepszy aparat? 

iPhone 13 Pro Max może się poszczycić naprawdę dobrym aparatem, który wykonuje zdjęcia, jakich nie powstydziłby się profesjonalny fotograf. Model ten został wyposażony w teleobiektyw, co oznacza, że można nim fotografować elementy z bardzo daleka w świetnej jakości. Co więcej, jeśli chodzi o zoom optyczny, w teleobiektywie jest on 3-krotny, a w całym systemie 6-krotny. W wersji podstawowej nie znajdziemy teleobiektywu i możemy liczyć na dwukrotne powiększenie optyczne i 5-krotne zoomu cyfrowego. Ponadto, obecność skanera LiDAR w smartfonie Pro Max pozwala na wykonywanie zdjęć w jeszcze lepszej jakości w trybie nocnym, jak również oferuje możliwość szybszego autofocusu przy obecności słabszego światła. W iPhonie 13 w wersji podstawowej takiej opcji nie ma.  

Bateria – która wersja wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu?

Modele różnią się także w kwestii pojemności baterii, ponieważ iPhone 13 Pro Max może wytrzymać do około 10 godzin na jednym ładowaniu, natomiast podstawowa wersja będzie potrzebowała doładowania już około 2,5 godziny szybciej, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. 

Modele Pro Max są również bardziej wytrzymałe, ponieważ ich obudowa wykonana jest z chirurgicznej stali nierdzewnej, kiedy wersję podstawową chroni lotnicze aluminium. Najbardziej znaczącą i być może najważniejszą przy dokonywaniu wyboru kwestią, jest pamięć obu telefonów. Maksymalna pojemność pamięci iPhone’a Pro Max to 1 TB, co bije znacznie na głowę 512 GB, które jest maksymalną wartością w przypadku zwykłej wersji. 

Inne dodatkowe funkcje iPhone’a 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max został wyposażony w aplikację przeznaczoną do profesjonalnej obróbki filmów. W ProRes można montować, poprawiać, a nawet rejestrować czy emitować filmy w jakości do 4K. Bez trudu można także przesłać swoje filmy do programu Final Cut Pro na Macu. 

Oprócz wspomnianego wcześniej LiDARa tryb nocny w iPhone Pro Max wspiera również szersza przysłona oraz lepszy autofocus w aparacie. Szerokokątny obiektyw przepuszcza aż 2,2 razy więcej światła, a ultraszerokokątny natomiast o 92%. Co to oznacza? Oczywiście lepsze zdjęcia, które smartfon sam będzie w stanie oświetlić, niezależnie od tego, jak mroczne są warunki. 

Na który smartfon się zdecydować?

Jak widać, wersja Pro Max to smartfon, który zachwyca swoimi możliwościami. Jest to z pewnością wariant, który przypadnie do gustu bardzo wymagającym użytkownikom. Warto zauważyć, że standardowa wersja, choć jest nieco gorsza niż Pro Max, tak naprawdę oferuje wiele dodatkowych funkcji, a także wydajność na najwyższym poziomie. Sprawdzi się doskonale do codziennego przeglądania sieci, komunikowania się z bliskimi i robienia fenomenalnych zdjęć. Dlatego też, jeśli nie masz zbyt wygórowanych wymagań co do smartfona, iPhone 13 w wersji standardowej będzie dla Ciebie wystarczający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here