Najem prywatny jest źródłem dochodu setki tysięcy Polaków, przez co jakiekolwiek zmiany w tej kwestii budzą duże zainteresowanie wśród tych osób. Wynajmowanie domów, mieszkań, czy chociażby pokoju, staje się z roku na rok coraz popularniejszą metodą i formą uzyskiwania głównych lub dodatkowych dochodów do budżetu domowego. Posiadaczem takiej nieruchomości, najczęściej wchodzi się wskutek nabycia w formie inwestowania nadwyżek finansowych lub w drodze dziedziczenia spadku.
Nie każdy wie, że od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się co nieco przepisy, które dotyczą podatku od najmu, który rozliczany jest w formie ryczałtu.
Jednak na początek zacznijmy od dobrej wiadomości, czyli czasu na wybór formy opodatkowania, jeśli chodzi o ten rok, to w przypadku ryczałtu – zdecydowanie mamy jeszcze na to czas, ponieważ termin ten upływa dopiero 20 lutego, a ze względu na to, że jest to dzień wolny od pracy, to w praktyce mamy 2 dodatkowe dni, czyli nasz czas kończy się 22 lutego.
A więc warto przed podjęciem decyzji o ryczałcie od najmu wszystko dokładnie przeliczyć. Ryczałt jest formą opodatkowania, którą nalicza się i płaci od przychodu brutto. W przypadku opodatkowania według skali w tabeli podatkowej można zdecydować się na pomniejszenie przychodu o koszty takie, jak koszty remontu, czy też koszty zakupu mebli lub wyposażenia. Jeżeli uwzględnimy wszystkie koszty, to po pewnym czasie może okazać się, że podstawa opodatkowania spadnie do tego stopnia, że korzystniej będzie zapłacić 17% PIT.
Niestety ze strony podatkowej, nieustannie można było natknąć się na mnóstwo niejasności i sporów z fiskusem, szczególnie w odniesieniu do tzw. najmu prywatnego, który w niektórych przypadkach nazywany był również najmem okazjonalnym. Większość problemów dotyczyła właściwej klasyfikacji źródła przychodu, z presją fiskusa, by w sytuacji, gdy byliśmy właścicielami więcej niż jednego mieszkania, można było uznawać, że jest to już działalność gospodarcza.
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia br. i te, które zostały zmienione pod koniec 2020 roku, dotyczą w głównej mierze opodatkowania najmu ryczałtem, sprawiły, że dużo punktów stało się znacznie jaśniejszych dla powszechnego podatnika. Wiele osób zaczęło interesować się powrotem do formy opodatkowania najmu, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. A warto wspomnieć, że w ostatnim czasie zmieniło się tu wiele zasad, m.in. tych, które dotyczą trybu wyboru formy opodatkowania.
Ryczałt od najmu 2021 – zasady
– Stawka 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem.
– Stawka 10% opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Świadczenie tych usług, dotychczas wyłączało opodatkowanie ryczałtem.
– Dwie stawki, tj. 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł, opodatkowane będą w większości przypadków przychody związane z wynajmem oraz zakwaterowaniem. Ponadto, te dwie stawki przewidziane są dla przychodów ze świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem, innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów i wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
Ryczałt od przychodów z najmu w 2021- czy zgłaszać wybór formy opodatkowania i kiedy zgłaszać?
W ostatnich latach obowiązywała zasada, zgodnie z którą wyboru ryczałtu powinno się dokonywać do 20 stycznia nowego roku podatkowego, jest to zupełnie odmienny termin, niż ten, który dotyczy zasad ogólnych, gdy taki termin przypada na 20 lutego.
W tym momencie zasady zostały ujednolicone, przez co wydłużono termin do 20 lutego. Ponadto w 2019 r. wprowadzono normę, zgodnie z którą w momencie, gdy mamy do czynienia z najmem prywatnym, nie mamy obowiązku zawiadamiania o wyborze formy opodatkowania. Wystarczy jedynie do 20 lutego zapłacić pierwszy ryczałt od najmu.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, koniecznie sprawdź jak wystawić faktury online.