Twoja działalność gospodarcza w Niemczech

Niemcy to bardzo atrakcyjny dla nas kraj przede wszystkim pod kątem stabilności ekonomicznej i gospodarczej a także wysokich stosunkowo zarobków. W związku z tym dość dużo osób podejmuje się wyzwania, jakim jest założenie własnej firmy w Niemczech. Jak to zrobić? Jakie są podatki? Jak wygląda proces rejestracji firmy?

Rejestracja firmy w Niemczech

Na początek musimy się gdzieś zameldować – może to być wynajęty lokal albo też własne mieszkanie. Ważne jest to, aby można było zarejestrować też na ten adres firmę. Dalej – idziemy z dowodem lub paszportem do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu Gewerbeamt i tam rejestrujemy naszą działalność, co wymaga uiszczenia opłaty od 15 do 60 euro w zależności od landu. Dokumenty są przesyłane następnie do izb rzemieślniczych i do Urzędu Skarbowego.

Co istotne – Urząd przesyła nam potem krótki formularz, który koniecznie trzeba wypełnić i odesłać. Jeśli zaś jesteśmy rzemieślnikami – np. malarzami czy hydraulikami należy jeszcze zarejestrować się w Izbie, co kosztuje 50 euro oraz płacić coroczne składki w wysokości 150 euro, od czego są jednakże zwolnione firmy o niskich dochodach. Oczywiście, aby prowadzić firmę w Niemczech, trzeba także założyć dla niej numer konta.

Wolne zawody

Warto jeszcze dodać, że nieco inaczej funkcjonuje prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez wykonawców wolnego zawodu. Co to są za wolne zawody – freier Beruf? Otóż zaliczyć tu możemy przede wszystkim dziennikarzy, lekarzy, architektów, tłumaczy czy notariuszy. Oni nie muszą płacić podatku od działalności gospodarczej ani rejestrować się w jakichkolwiek izbach. Zwolnione są także od stosowania się do reguły o podwójnym zapisie.

Co jednak ważne – w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów istnieją dość duże obostrzenia w zakresie reklamy. Co więcej – nie mogą one trudnić się jednocześnie handlem, zaś zatrudnianie innych pracowników jest dość ograniczone.

Firma w Niemczech – koszty

Ile musimy przeznaczyć na prowadzenie firmy? Przede wszystkim trzeba nadmienić, że każdy właściciel firmy w Niemczech zobowiązany jest do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym może to być prywatne albo państwowe ubezpieczenie.

Dodatkowo dochodzą koszty ubezpieczenia emerytalnego, które podobnie może być prywatne lub państwowe. W przypadku państwowego ubezpieczenia minimalna kwota to 79,60 euro.

Dodatkowym kosztem jest ubezpieczenie na wypadek bezrobocie, o czym warto pamiętać, jednak nie trzeba się na nie decydować.

Oczywiście do powyższych kosztów należy doliczyć standardowe wydatki na czynsz, prowadzenie firmy, prąd, wodę, reklamę, dojazdy czy na dodatkowe ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here