Niemcy to bardzo atrakcyjny dla nas kraj przede wszystkim pod kątem stabilności ekonomicznej i gospodarczej a także wysokich stosunkowo zarobków. W związku z tym dość dużo osób podejmuje się wyzwania, jakim jest założenie własnej firmy w Niemczech. Jak to zrobić? Jakie są podatki? Jak wygląda proces rejestracji firmy?
Rejestracja firmy w Niemczech
Na początek musimy się gdzieś zameldować – może to być wynajęty lokal albo też własne mieszkanie. Ważne jest to, aby można było zarejestrować też na ten adres firmę. Dalej – idziemy z dowodem lub paszportem do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu Gewerbeamt i tam rejestrujemy naszą działalność, co wymaga uiszczenia opłaty od 15 do 60 euro w zależności od landu. Dokumenty są przesyłane następnie do izb rzemieślniczych i do Urzędu Skarbowego.
Co istotne – Urząd przesyła nam potem krótki formularz, który koniecznie trzeba wypełnić i odesłać. Jeśli zaś jesteśmy rzemieślnikami – np. malarzami czy hydraulikami należy jeszcze zarejestrować się w Izbie, co kosztuje 50 euro oraz płacić coroczne składki w wysokości 150 euro, od czego są jednakże zwolnione firmy o niskich dochodach. Oczywiście, aby prowadzić firmę w Niemczech, trzeba także założyć dla niej numer konta.
Wolne zawody
Warto jeszcze dodać, że nieco inaczej funkcjonuje prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez wykonawców wolnego zawodu. Co to są za wolne zawody – freier Beruf? Otóż zaliczyć tu możemy przede wszystkim dziennikarzy, lekarzy, architektów, tłumaczy czy notariuszy. Oni nie muszą płacić podatku od działalności gospodarczej ani rejestrować się w jakichkolwiek izbach. Zwolnione są także od stosowania się do reguły o podwójnym zapisie.
Co jednak ważne – w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów istnieją dość duże obostrzenia w zakresie reklamy. Co więcej – nie mogą one trudnić się jednocześnie handlem, zaś zatrudnianie innych pracowników jest dość ograniczone.
Firma w Niemczech – koszty
Ile musimy przeznaczyć na prowadzenie firmy? Przede wszystkim trzeba nadmienić, że każdy właściciel firmy w Niemczech zobowiązany jest do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym może to być prywatne albo państwowe ubezpieczenie.
Dodatkowo dochodzą koszty ubezpieczenia emerytalnego, które podobnie może być prywatne lub państwowe. W przypadku państwowego ubezpieczenia minimalna kwota to 79,60 euro.
Dodatkowym kosztem jest ubezpieczenie na wypadek bezrobocie, o czym warto pamiętać, jednak nie trzeba się na nie decydować.
Oczywiście do powyższych kosztów należy doliczyć standardowe wydatki na czynsz, prowadzenie firmy, prąd, wodę, reklamę, dojazdy czy na dodatkowe ubezpieczenia.