Czy wiesz, od czego zależy koszt wysłania paczki za granicę?

0
6516

Planujesz wkrótce wysłać paczki za granicę? Jeśli masz już za sobą przegląd ofert najpopularniejszych kurierów, to na pewno rzuciły ci się w oczy różnice w cenach. Wbrew pozorom wpływ na spore rozbieżności pomiędzy cennikiem dostaw z Polski do np. Włoch i Niemiec ma wiele czynników, a nie jedynie odległość. Dowiedz się, w jaki sposób międzynarodowi kurierzy wyceniają swoje usługi.

Odległość między krajami

Choć odległość nie jest jedynym czynnikiem decydującym o cenie przesyłki zagranicznej, to z całą pewnością nie może być pominięta w tym zestawieniu. Nieznaczne różnice np. rzędu 200-300 km mogą nie wpłynąć znacząco na koszt dostawy. Nieco inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy dystans między Polską i krajem docelowym można liczyć w tysiącach kilometrów. W tym przypadku po prostu koszt zużycia paliwa będzie znacznie wyższy, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w cenniku kuriera.

Popularność trasy

Dla firm świadczących usługi przesyłek kurierskich nie bez znaczenia jest również popularność trasy. W Irlandii mieszka więcej Polaków, którzy chętniej korzystają z przewozu paczek między tymi dwoma krajami. Może okazać się zatem, że przesyłki do Włoch położonych bliżej Polski będą droższe ze względu na mniejsze zainteresowanie usługami kurierskimi na tej trasie. Ma to związek z tym, że firmy obsługują więcej zamówień z Irlandii i np. zawsze wyruszają pojazdami do pełna załadowanymi paczkami.

Parametry przesyłki

Kolejnym czynnikiem, który ma istotny wpływ na koszt usług kurierskich, są parametry przesyłki. W porównywarce ofert dostępnej na platformie logistycznej epaka.pl pod uwagę są brane wymiary paczki, jej waga, a także rodzaj opakowania. Im większa i cięższa paczka, tym wyższa jest cena dostawy przesyłki za granicę. Dodatkowe koszty mogą generować nietypowe kształty paczki lub niestandardowe opakowanie. W przypadku przekroczenia określonych przez kuriera limitów gabarytowych konieczne może być uiszczenie dodatkowych opłat za przewóz towaru, jeśli oczywiście firma dysponuje odpowiednią flotą transportową do takich zadań.

Termin doręczenia

Ostateczna cena dostarczenia przesyłki z Polski do innego kraju w dużej mierze zależy również od przewidywanego terminu dostawy. Jeśli klientowi zależy na szybszej wysyłce, to prawdopodobnie będzie musiał dopłacić całkiem sporą kwotę. Różnica pomiędzy standardowymi terminami doręczenia i wersją ekspresową może być naprawdę spora. Często jest to związane z tym, że przyspieszona dostawa jest realizowana za pośrednictwem samolotów, które generują wyższe koszty niż zwykłe samochody dostawcze.

Firma kurierska

Nie bez znaczenia jest również renoma firmy kurierskiej. Wbrew pozorom najbardziej znane marki niekoniecznie muszą oznaczać najwyższe ceny. Bardzo często jest wręcz przeciwnie i to globalni dostawcy mogą pochwalić się naprawdę atrakcyjnymi cenami. Co więcej, w koszt przesyłki często jest wliczone podstawowe ubezpieczenie oraz szereg dodatkowych usług np. darmowe śledzenie wysłanej paczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here