OFE
https://pixabay.com/pl

Zaledwie w czerwcu ubiegłego roku osoby, które posiadały pieniądze na Otwartych Funduszach Emerytalnych miały możliwość zadecydowania, za pomocą złożenia deklaracji występującej w specjalnej formie, na temat tego, co dalej chcą zrobić ze zgromadzonymi środkami. Zgodnie z ustawą uchwaloną jeszcze przed rozpoczęciem się pandemii – OFE zostało zlikwidowane. Niestety ze względu na koronawirusa rząd podjął decyzję o przełożeniu całej operacji.

Kiedy możemy liczyć na to, że przepisy dosłownie wejdą w życie? Termin jest o tyle ważny, że po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze z OFE można przejąć prywatnie, a w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze śmiercią posiadacza – będą one dziedziczone i będzie można je wykorzystać w bezpośrednio gotówce.

Pro roku przerwy związanej z COVID powróciła sprawa likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Kilka dni temu Stały Komitet Rady Ministrów zalecał, aby rząd dokończył projekt i w związku z tym ustalił nowe terminy.

subkonto ZUS
https://pixabay.com/pl

Zgodnie z najnowszymi założeniami ustawa o likwidacji OFE wejdzie w życie z początkiem czerwca tego roku, a jeśli chodzi o przekazanie pieniędzy z OFE na prywatne konta emerytalne, będzie to miało miejsce pod koniec stycznia przyszłego roku.

Wszystkie z projektowanych wcześniej rozwiązań, które aż na rok zostały wstrzymane, mają pozostać bez zmian.

Co ustalono przed rokiem w sprawie OFE?

Nieco ponad rok temu miało miejsce w Sejmie trzecie czytanie projektu ustawy, która przeszła kilka poprawek. Sejm uchwalił ustawę i zgodnie z prawem skierował ją do Senatu. Z kolei Senat w niecały miesiąc później na początku przez niedługi czas dyskutował nad poprawkami, ale ostatecznie podjął uchwałę i całkowitym odrzuceniu ustawy. Co oznacza, że w takiej sytuacji wróciła ona do Sejmu, który z kolei głosuje nad uchwałą Senatu – jeżeli dojdzie do jej odrzucenia, ponownie ustawa będzie uchwalona.

nationale nederlanden ofe
https://pixabay.com/pl

Reasumując projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne, która została uchwalona przez Sejm 13 lutego 2020 roku, zawisł w legislacyjnej próżni już na etapie tzw. Niezakończonych prac nad ustawą.

Kiedy Sejm postanowi na nowo zająć się likwidacją OFE? W praktyce tak naprawdę wszystko zależy od rządu.

Rząd wcześniej zakładał, że zamiana OFE na IKE będzie mogła mieć miejsce w czerwcu bieżącego roku, ale plany te zostały pokrzyżowane przez pandemię. Cała operacja została przełożona na czasy, w których rząd będzie mógł zająć się innymi sprawami, niż tylko tymi, które w większości związane są z koronawirusem. Jednak nic nie zapowiada, że nastąpi to w niedługim czasie.

aegon ofe
https://pixabay.com/pl

Efektem tego jest wdrożenie w życie przepisów, w tym również możliwości przejęcia pieniędzy z OFE na prywatne indywidualne konto emerytalne, z początkiem 2022 roku.

Ustawa o OFE nie ma szczęścia

Mówi się, że ustawa o OFE jest pechowa, ponieważ jest to już trzecie podejście do projektu związanego z ostateczna likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jeśli chodzi tylko o rząd, to zajmował się on już dwa razy projektem ustawy, następnie kierując je do Sejmu, a to wszystko ze względów proceduralnych. Niestety teraz pandemia pokrzyżowała szyki i gotowe prawo nie może wejść w życie przez panujące okoliczności.

Rada Ministrów już w odnowionym po wyborach składzie przyjęła pod koniec listopada projekt ustawy o zmianie niektórych z ustaw związanych z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Było to ponowne rozpatrzenie projektu ustawy – poprzednie, miało miejsce na koniec funkcjonowania wcześniejszej Rady Ministrów w poprzednim składzie, utraciło swoją moc, ponieważ wraz z wyborami zmienił się Sejm i wszystkie rozpatrzone w czasie poprzedniej kadencji projekty ustaw, w tym również te skierowane przez Radę Ministrów trafiły wprost do kosza.

Czy zastanawialiście się już jak łatwiej zwiększyć swoje szanse na rynku międzynarodowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here