Zaledwie w czerwcu ubiegłego roku osoby, które posiadały pieniądze na Otwartych Funduszach Emerytalnych miały możliwość zadecydowania, za pomocą złożenia deklaracji występującej w specjalnej formie, na temat tego, co dalej chcą zrobić ze zgromadzonymi środkami. Zgodnie z ustawą uchwaloną jeszcze przed rozpoczęciem się pandemii – OFE zostało zlikwidowane. Niestety ze względu na koronawirusa rząd podjął decyzję o przełożeniu całej operacji.
Kiedy możemy liczyć na to, że przepisy dosłownie wejdą w życie? Termin jest o tyle ważny, że po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze z OFE można przejąć prywatnie, a w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze śmiercią posiadacza – będą one dziedziczone i będzie można je wykorzystać w bezpośrednio gotówce.
Pro roku przerwy związanej z COVID powróciła sprawa likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Kilka dni temu Stały Komitet Rady Ministrów zalecał, aby rząd dokończył projekt i w związku z tym ustalił nowe terminy.

Zgodnie z najnowszymi założeniami ustawa o likwidacji OFE wejdzie w życie z początkiem czerwca tego roku, a jeśli chodzi o przekazanie pieniędzy z OFE na prywatne konta emerytalne, będzie to miało miejsce pod koniec stycznia przyszłego roku.
Wszystkie z projektowanych wcześniej rozwiązań, które aż na rok zostały wstrzymane, mają pozostać bez zmian.
Co ustalono przed rokiem w sprawie OFE?
Nieco ponad rok temu miało miejsce w Sejmie trzecie czytanie projektu ustawy, która przeszła kilka poprawek. Sejm uchwalił ustawę i zgodnie z prawem skierował ją do Senatu. Z kolei Senat w niecały miesiąc później na początku przez niedługi czas dyskutował nad poprawkami, ale ostatecznie podjął uchwałę i całkowitym odrzuceniu ustawy. Co oznacza, że w takiej sytuacji wróciła ona do Sejmu, który z kolei głosuje nad uchwałą Senatu – jeżeli dojdzie do jej odrzucenia, ponownie ustawa będzie uchwalona.

Reasumując projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne, która została uchwalona przez Sejm 13 lutego 2020 roku, zawisł w legislacyjnej próżni już na etapie tzw. Niezakończonych prac nad ustawą.
Kiedy Sejm postanowi na nowo zająć się likwidacją OFE? W praktyce tak naprawdę wszystko zależy od rządu.
Rząd wcześniej zakładał, że zamiana OFE na IKE będzie mogła mieć miejsce w czerwcu bieżącego roku, ale plany te zostały pokrzyżowane przez pandemię. Cała operacja została przełożona na czasy, w których rząd będzie mógł zająć się innymi sprawami, niż tylko tymi, które w większości związane są z koronawirusem. Jednak nic nie zapowiada, że nastąpi to w niedługim czasie.

Efektem tego jest wdrożenie w życie przepisów, w tym również możliwości przejęcia pieniędzy z OFE na prywatne indywidualne konto emerytalne, z początkiem 2022 roku.
Ustawa o OFE nie ma szczęścia
Mówi się, że ustawa o OFE jest pechowa, ponieważ jest to już trzecie podejście do projektu związanego z ostateczna likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jeśli chodzi tylko o rząd, to zajmował się on już dwa razy projektem ustawy, następnie kierując je do Sejmu, a to wszystko ze względów proceduralnych. Niestety teraz pandemia pokrzyżowała szyki i gotowe prawo nie może wejść w życie przez panujące okoliczności.
Rada Ministrów już w odnowionym po wyborach składzie przyjęła pod koniec listopada projekt ustawy o zmianie niektórych z ustaw związanych z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Było to ponowne rozpatrzenie projektu ustawy – poprzednie, miało miejsce na koniec funkcjonowania wcześniejszej Rady Ministrów w poprzednim składzie, utraciło swoją moc, ponieważ wraz z wyborami zmienił się Sejm i wszystkie rozpatrzone w czasie poprzedniej kadencji projekty ustaw, w tym również te skierowane przez Radę Ministrów trafiły wprost do kosza.
Czy zastanawialiście się już jak łatwiej zwiększyć swoje szanse na rynku międzynarodowym?