Coraz więcej osób poszukuje różnego rodzaju wsparcia finansowego na bieżące potrzeby. Jednym z dobrodziejstw rynku bankowego jest karta kredytowa. Występuje ona jako limit kredytowy w formie karty płatniczej. Od zwykłej karty różni się tym, że podczas płatności nie pobiera ona środków z konta osobistego, tylko z rachunku kredytowego. Dobre zarządzanie plastikiem powoduje łatwe pozyskiwanie gotówki dla budżetu domowego. W przeciwnym wypadku może nakręcić spiralę długów posiadacza takiego udogodnienia.
Zasada działania
Jak działa karta kredytowa? Jedną jej zalet są proste zasady, do których należy się stosować. Brak naliczanych odsetek wiąże się ze spełnieniem dwóch warunków. Pierwszym z nich jest nie skorzystanie z karty, natomiast drugim jest dotrzymywanie terminów spłaty zadłużenia. Warto zaznaczyć, że nie różni się praktycznie niczym od karty debetowej, czy to jeśli chodzi o wygląd czy o sposoby płatności. Jednak ich popularność jest zupełnie różna. Obecnie na rynku jest czterokrotnie więcej kart debetowych. Ta różnica wynika z faktu, iż mniej popularny plastik jest produktem kredytowym. Przyznanie go jest równoznaczne z pozytywną zdolnością kredytową wnioskodawcy.
Spłata i okresy bezodsetkowe
Jak działa karta kredytowa, jeśli klient nie chce uiszczać dodatkowych opłat? Jednym z najważniejszych terminów dotyczących tego rodzaju produktów jest okres bezodsetkowy. To czas, kiedy bank nie nalicza odsetek od wykorzystanego długu. Zwykle składa się on z dwóch części. Pierwszy, okres rozliczeniowy, jest czasem, w którym można korzystać z limitu a okres spłaty zadłużenia to czas, jaki instytucja daje kredytobiorcy na uregulowanie długu.
Aby bank nie naliczył dodatkowych opłat, przed końcem okresu bezodsetkowego, należy spłacić kartę kredytową. Jeśli klient to uczyni, wtedy zapłaci de facto tylko za dokonane zakupy oraz użytkowanie karty. To prosty proces polegający na przelewie odpowiedniej ilości pieniędzy z konta osobistego na rachunek kredytowy. Dobra praktyka nakazuje, aby nie zwlekać z wykonaniem tej transakcji. Przelanie środków w ostatni dzień okresu bezodsetkowego może się równać naliczeniu odsetek, ponieważ bank nie zdąży zaksięgować transakcji w ten sam dzień.
W ofercie instytucji zdarza się, że wystarczy spłacić tylko część zadłużenia a resztę rozbić na dogodne dla klienta raty. Jak działa karta kredytowa w takiej sytuacji? Rozwiązanie to wiąże się z naliczeniem oprocentowania. Widać, że korzyści płynące z posiadania kart kredytowych są widoczne w sytuacji, gdy dokona się spłaty w czasie trwania okresu bezodsetkowego. W innych przypadkach nie jest już tak wygodna. Przeczytaj również pełen poradnik na temat działania kart kredytowych.