Ile wynosi ZUS na początku działalności?

Ile wynosi ZUS na początku działalności?

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w Polsce zastanawia się, ile wynosi składka na ubezpieczenie społeczne (ZUS) na początku działalności. ZUS jest jednym z najważniejszych elementów systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce i obejmuje ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne.

Podstawy obliczania składek ZUS

Składki ZUS są obliczane na podstawie przychodu przedsiębiorcy. Na początku działalności, kiedy przychody są jeszcze niskie, istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnych stawek składek. W przypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą, składki na ubezpieczenie społeczne są obliczane od podstawy wymiaru składek, która wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie w Polsce w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto. Oznacza to, że na początku działalności składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 30% * 2800 zł = 840 zł.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne, na początku działalności przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi wtedy 319,94 zł.

Ulgi dla młodych przedsiębiorców

Dla młodych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, istnieje możliwość skorzystania z ulgi na składki ZUS. Osoby do 26. roku życia mogą otrzymać zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 24 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Podsumowanie

Na początku działalności gospodarczej składka na ubezpieczenie społeczne (ZUS) wynosi 840 zł, a składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 319,94 zł. Przedsiębiorcy mają również możliwość skorzystania z ulg na składki ZUS, takich jak preferencyjne stawki dla osób rozpoczynających działalność oraz zwolnienie z opłacania składek dla młodych przedsiębiorców.

Wezwanie do działania: Sprawdź wysokość składek ZUS na początku działalności!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here